HBC Malenovice

Hokejbalový klub

STARŠÍ ŽÁCI 4. V REPUBLICE

6.6.2019

Už v pátek 31.5. vyrazila družina starších žáků na dvoudenní finálový turnaj do Prahy Černošic. Ve své skupině Morava Sever + Jih skončili sice až za slovenským Martinem, ale jako nejlepší moravský celek postoupili přímo mezi čtveřici nejlepších. Další dva týmy si místo vybojovaly v semifinálovém turnaji v Karviné.

Po příjezdu proběhly pohovory s hráči, tisková konference a nastínění plánu na první turnajový den. V sobotu ráno vyrazili Čamlíci do Berouna na lehký předzápasový trénink a následně pak už tým čekala cesta do černošické haly.

První soupeř - Kladno.

Kladno hrálo ráno se Svítkovem, kterému podlehlo 1:4, a tak Malenovice věděly, že pokud chtějí reálně bez pomoci druhých a náhody přemýšlet o semifinále musejí s Kladnem minimálně bodovat.

Čamlíkům mnoho lidí nevěřilo, ale tým vedený kapitánem Kalivodou začal zápas bez bázně. Už po šestasedmdesáti vteřinách Michal Hink našel přesnou přihrávkou Davida Hinka a ten opakovanou střelou dal první gól klání. Zaskočené Kladno, se okamžitě vrhlo do útoku a většinu první třetiny mělo územní převahu. Skvěle bránící Malenovice nepustili středočechy ani do jedné velké šance a střely z větší vzdálenosti měl Chovančík bez problému pokryté.

Druhá část začala obrovskou šancí Michala Hinka, jenž ke škodě moravanů minul prázdnou klec. Nedáš, dostaneš - otřepané klišé platilo i tentokrát. Nejenže vyrovnali, ale během tří minut Vela s Reitmaierem otočili zápas. Malenovice nechtěly zápas o semifinále vzdát a na začátku třetí periody vyrovnal opět David Hink, kterému naservíroval míček z buly Kvapil. Do konce zápasu se už nikdo gólově neprosadil, přestože šance byly na obou stranách. Více jich kryl Chovančík, který ukázal, že forma z posledních zápasů graduje do neuvěřitelných rozměrů.

Na řadu přišly nájezdy, které díky Paterovi zvládli hosté a brali bod navíc. Malenovice si tak přibouchly dvířka do semifinále.

Druhý zápas - Svítkov.

Jen zázrak mohl připravit Kladno o semifinále, ale Kovařík je trenér, který nikdy nic nevzdává a i v tom duchu vedl své svěřence do rozhodující bitvy. Pokus o nemožné dostal první smysl v čase 2:02 - David Hink trefil přesně šibenici Procházkovy svatyně. Dvě a půl minuty před první sirénou Kalivoda střelou švihem rozvlnil síť podruhé a Čamlíci začali pomalu věřit tomu, že hrát se dá s každým.

Začátek druhé třetiny patřil opět zelenobílým. Dlapa zachytil na červené čáře téměř ztracený míček, který nahodil a štírek Vidlář zvýšil na tři ku nule. Svítkov následně zařadil nejvyšší stupeň a tři minuty po třetí brance moravanů snížil zásluhou Gregora na 1:3. Bojovní Čamlíci však klíčovou druhou třetinu udrželi a do té třetí vstoupili s dvoubrankovým náskokem.

Svítkov se ne a ne dostat do pořádného tlaku. Obrana v čele s dirigentem Kalivodou a mágem Chovančíkem dodávala celému týmu klid. Až dvě a půl minuty před koncem Svítkov zariskoval a při power play zásluhou Bláhy snížil na 2:3. Po vhazování se Procházka poroučel na střídačku znovu, ale tentokrát kombinaci zachytil David Hink a střelou do prázdné brány ukončil zápas - 2:4. Šok, překvapení a snad i zázrak byl na světě a radost přítomných Čamlíků neznala mezí.

Nečekané, ale o to skvělejší vítězství nad Svítkovem a navíc bod s Kladnem poslal Čamlíky do nedělního semifinále z prvního místa finálové skupiny B.

Semifinále - Ježci Heřmanův Městec.

Opatrný úvod a herní převaha Ježků byla lehce znát, ale Malenovice si úvodní pozdrav schovaly do času 08:25 - kombinaci bratranců Hinkových zakončoval David střelou do pravé šibenice - 1:0.

Ježci postupem času přebírali iniciativu zápasu a s tím přišly také branky do Chovančíkovy klece. Tři góly během osmi minut rozhodly o výsledku zápasu. Na začátku třetí třetiny Malenovice vrhly ještě poslední síly do útoku, ale střela Petra Mišurce skončila na tyči a tam taky skončila naděje na finále. Unavení hráči i s brankářem už nestačili na rozjeté Ježky. Zápas dohrávali i náhradníci, kteří podali srdnatý výkon, přesto z toho byla i docela krutá porážka 1:7.

O 3. místo - Rakovník.

Malenovičtí byli v tomto zápase jasným outsiderem a byť byli pevně rozhodnutí vydat se z posledních sil a udělat vše pro medaile, nestačilo to. Rakovník byl už v první třetině nad jejich síly a vedl 4:0.

Pak se Čamlíci zkonsolidovali, hráli už na dvě obrany a tři útoky. Za stavu 0:5 dostali možnost přesilovky a v ní ukázali, že hokejbal hrát umí - ukázková přesilovka končila střelou do prázdné branky z hole Davida Hinka. Favorit přidal další dva góly, aby se pak ujala kombinace Kvapila a pozdě probuzeného Petra Mišurce, který vstřelil gól na rozloučenou.

Rakovník pak už byť bojujícím, ale unaveným Čamlíkům nasypal ještě další čtyři branky, ale radost ze čtvrtého místa brzy hráčům došla.

Starší žáci HBC Malenovice obsadili v sezóně 2018-2019 celkové 4. místo v republice, což je nejlepší výsledek v historii klubu. Už jen samotný postup Malenovic do finálového turnaje byl obrovským úspěchem. Ale tým, ve kterém bojoval jeden za druhého, kde každý přijal svou roli tak, jak měl. Tým, který překonal veškerá očekávání a postoupil mezi čtyři nejlepší. Tým, který měl nejlepšího možného kapitána, jenž nechal na hřišti duši za celý svůj tým. Kapitán Tomáš Kalivoda byl zvolen nejlepším obráncem celé sezóny, Ondřej Chovančík nejlepším hráčem Čamlíků.

Trenér Adam Kovařík zhodnotil závěrečný příběh sezóny s nadšením: "Tohle se hodnotí skvěle! Je pravda, že asi nějakou minutu po konci semifinále jsem měl v sobě pocit, že mě hodně mrzelo, že to nedopadlo... Ale to, co se dělo na tom turnaji, bylo něco neuvěřitelného. Tohle co tam bylo, byl tým. Nikdo na nikoho nekřičel, nikdo nikomu nic nevyčítal. Tak jak se celá grupa vedená 'Jazykem' dala dohromady po zápase s Kladnem a řekla si, že zkusí nemožné a půjde si pro to i přes 'neporazitelný Svítkov'. Škoda, že nebylo více štěstí a sil v semifinále, ale jak říkám - jsem nadšený ze hry, z pocitu, co hráči dali všem ukázat, že nejsou žádní nazdárci. Jeden vedle druhého, neskutečný brankář, obrana jak byla v klidu, útok produktivní. Paráda! Za mě říkám: úspěch. A děkuji všem za podporu, jak rodičům, tak fanouškům. Prostě všem velké DÍKY za celou sezónu."

Kapitán Tomáš 'Jazyk' Kalivoda: "Asi jsme nebyli favorizovaný tým, ale věděli jsme, že si tam nejedeme zapinkat. Potvrdili jsme to, co jsme celou sezónu hráli a navázali na to i na turnaji. Turnaj beru jako za vydařený, i když jsme chtěli útočit na medaili, ke které nám moc nezbývalo. I tak 4. místo beru jako velký úspěch."

Sestava: Ondřej Chovančík - Tomáš Kalivoda, Martin Dlapa, Vlastimil Mozga, Matěj Zámečník - David Hink, Michal Hink, Petr Mišurec, Jan Kvapil, Filip Olšina, Petr Vidlář, Patrik Mišurec, Adriana Hasíková, Sabina Opavská